Trygve Lie - fremdeles iblant oss?

Det gode liv har vært tema i Austertana i Finnmark denne helgen. De som diskuterte det gode livet var en gapskrattende fiskeriminister Helga Pedersen og en noe ustø filosof Arne Næss. Avisen Finnmarken rapporterer via Siste.no at den lyttende forsamlingen var i tvil om hvorvidt Arne Næss framviste “sviktende hukommelse eller velutviklet humor” da han blant annet skal ha sagt “stakkars fisk” i møte med fiskeriministeren.

liepedersen.jpg

Hva det enn var som fikk forsamlingen til å betvile Arne Næss sin hukommelse er jeg på min side i tvil om fiskeriministerens hukommelse. Heldigvis har vi Arne Næss iblant oss - med eller uten god hukommelse, men jeg stiller meg mer skeptisk til at Trygve Lie fremdeles vanker iblant oss.

Historien hadde kanskje vært enda festligere om “stakkars fisk”-kommentaren hadde kommet som svar på ministerens konstatering av Trygve Lies tilstedeværelse.

glemsk.jpg

Minst én av dem er glemsk. Minst én av dem skal ut.

Dette beviser kanskje at man ikke trenger å være en 95 år gammel ustø professor for å være glemsk. Håper da at gode gamle Haakon Lie ikke føler seg glemt i all denne glemsomheten. Håper også at både han, den stakkars fisken og Arne Næss fremdeles vet å nyte det gode liv. Der har kanskje Trygve Lie gjort sitt.

2 Responses to “Trygve Lie - fremdeles iblant oss?”


  1. 1 L

    BRA observert :)

    Arne Næss er ein fantastisk foredragshaldar. Det går ikkje an å forstå seg på han, og dermed sit du der med auga på stilk for å få med deg alt den gamle mannen i fargerik strikkegenser har å fortelja. Han er eit kapittel for seg sjølv, nei, ei heil bok! Ei god bok.

  2. 2 Kjetil

    Ikke alltid man kan forstå seg på politikere heller, men det er en annen historie.

    Blir lett imponert av Arne Næss som enda orker å reise rundt for å gi av seg selv. Good old Arne! ..og da spiller det i grunnen ingen rolle om han husker sin egen alder eller ikke.

Leave a Reply